Bezpieczeństwo gry w paintball

ADHD Paintball Łódź
Czy paintball jest bezpieczny?

Każdy z nas słyszał o grze w paintball. Ale przed pierwszą grą zawsze pojawia się element strachu i pytanie :

Czy paintball jest bezpieczny?

Odpowiedź na to jest bardzo prosta – paintball jest sportem bezpiecznym. Jedyne co musimy tak naprawdę zrobić by nie zrobić krzywdy sobie i innym to przestrzegać kilku prostych zasad bezpieczeństwa.

  1. MASKA – jest to najważniejszy element wyposażenia każdego zawodnika. Pod żadnym pozorem nie należy jej ściągać na polu gry. Maska ma na celu chronić naszą twarz przed kontaktem z kulką rozpędzoną do około 200km/h. Kontakt twarzy z kulką paintballową z reguły kończy się utratą oka, zęba, lub uszkodzeniami ucha. Jeśli zaparowała Ci szybka, farba na szybkach ogranicza widoczność czy swędzi Cię policzek na polu gry nie masz prawa ściągnąć maski. Jeśli problemy z maską nie pozwalają Ci kontynuować dalej gry lepiej zejść z pola gry niż wylądować w szpitalu.

    50% postrzałów kończy się całkowitą utratą wzroku. 20% postrzałów kończy się utratą trafionego oka

  2. ZABEZPIECZONY MARKER – należy zawsze zakładać, że marker jest nabity i gotowy do strzału. Marker ma kilka zabezpieczeń przed tym aby wystrzelona przypadkiem kula nie zrobiła komuś krzywdy. Każdy marker ma wbudowane zabezpieczenie spustu, który zabezpiecza broń przed przypadkowym wystrzałem broni. Kolejnym z zabezpieczeń jest tzw. barell bag, który służy do łapania przypadkowo wystrzelonych kul. Blokadę spustu i barrel bag usuwamy dopiero po sygnale rozpoczynającym grę, a blokujemy i zakładamy na lufę zaraz po otrzymaniu trafienia. Marker transportujemy lufą skierowaną do dołu i nie zaglądamy do lufy po czeka nas taki los:
  3. NIE STRZELAMY Z ODLEGŁOŚCI 5M – postrzelenie paintballowe bywa bolesne, więc dobrą praktyką jest nie strzelanie z odległości mniejszej niż 3-5m. W grze chodzi przede wszystkim o zabawę a nie zadawanie sobie bólu. Kategorycznie zabronione jest strzelanie do postronnych osób, zwierząt, samochodów, pociągów i innych elementów przyrody, które nie biorą udziału w grze i którym może stać się krzywda.
  4. NIE GRAMY POD WPŁYWEM ALKOHOLU – osoby w stanie upojenia lub odurzenia nie powinny brać udziału w grze ze względu na wysokie zagrożenie jakim niosą swoją osobą.

Każdą grę powinna prowadzić doświadczona i dorosła osoba. Organizator ma obowiązek zapewnić całej grupie bezpieczeństwo podczas gry. Brak maski, jej uszkodzenie lub jakiekolwiek uchybienie w kwestii bezpieczeństwa powinno stać się powodem do przerwania gry lub nie przystępowania do niej. Pamiętajcie, zdrowie jest najważniejsze.